ختنه نوزاد

دکتر باقری : ختنه در کلینیک مادروکودک توسط من و به روش حلقه انجام میشود و با بیحسی موضعی . عوارض ختنه بروش حلقه از روش سنتی کمتر است. با وجود آنکه ختنه برای والدین همیشه نگران کننده است اما خبر خوب آنست که درصورت بیحسی مناسب  این عمل بسیار راحت و با کمترین بیقراری برای کودک انجام میشود.شخصا تا قبل از اطمینان بابت بیحسی کامل عمل را شروع نمیکنم و بسیاری کودکان حین عمل خوابشان میبرد. زمان انجام ختنه هر په زودتر باشد بهتر است و راحت تر، سعی کنید از دوماهگی دیرتر نشود چراکه هرچه کودک بزرگتر میشود با آنکه دردی حس نمیکند ولی بدلیل آنکه مجبور است مدتی را بیحرکت بماند بیقراری خواهد کرد . درباره پاسخ به سوالات شایع درباره ختنه  قسمت کودک سالم را مطالعه نمایید .

مراقبت های پس از ختنه:

اگر پیش من ختنه را انجام می دهید به نکات زیر توجه کنید:

پس از عمل تا یکی دو روز لازم است قطره یا شیاف استامینوفن هر ۴ یا ۶ ساعت استفاده شود.

پمادی که تجویز میشود را تا زمان افتادن حلقه روزی پنج بار فقط در محل بسته شدن نخ بمالید.

افتادن حلقه بطور متوسط دو هفته طول میکشد اما بین ۵ روز تا ۳ هفته میتواند متغیر باشد.

بعد از افتادن حلقه تا یک ماه روزی یکبار پماد را فقط روی نوک مجرا بمالید.

برای جلوگیری از بروز تنگی مجرا همیشه – چه پس از ختنه چه سایر اوقات – باید مراقب تماس نوک آلت با پوشک باشید ،چرا که علت بروز تنگی همین تماس مداوم است.

تا ۳ روز بعد از ختنه از خیس شدن محل عمل اجتناب کنید و کودک را حمام نکنید.

پشت محل بسته شدن نخ مقداری تورم و کبودی ایجاد میشود که طبیعی است.

چند ماه پس از ختنه ممکن است چسبندگیهایی روی گردن آلت ببینید ، این چسبندگیها بدلیل تماس پوست با پوست بوده موقت است و نشانه هیچگونه مشکلی نیست و با رشد آلت رفع خواهد شد نگران نشوید.

چند ماه پس از ختنه و با وزنگیری سریع کودک بویژه در کودکان با آلتهای کوچک، ممکن است احساس کنید آلت داخل بدن فرو رفته است و کمی پوست بیرون مانده ، این امر بخاطر رشد کندتر آلت نسبت به بافت اطراف است و با رشد آلت برطرف میشود پس نگران نباشید.

پاسخ به سوالات شایع درباره ختنه